İMPLANT NEDİR?

İMPLANT

Son yılların en çok tercih edilen diş tedavi yöntemi implant, doğal diş yapısına en yakın yöntemdir. Dil becerilerinin aktif olarak sağlanabilmesi, konuşma tarz ve hızında doğal fonksiyonlar ile daha rahat çiğneme rahatlığı sağlar. Köprü ve protez diş yapılarına nazaran daha iyi fonksiyon sağladığı için hem hekimler hem de hastalar için tercih edilen diş tedavi yöntemidir.

İMPLANT NEDİR?

Ağız yapısında eksik dişlerin tamamlanması, çiğneme, konuşma gibi fonksiyonların yeniden tam manasıyla kazanılması üzerine yapılan bir uygulamadır. Yüz ve mimiklerde doğal bir görünüm sağlarken, estetik açıdan hoş bir görünüm sağlar. Bilinen kaynaklara göre 21. Yy'dan bu yana geliştirilen ve en çok uygulanan yöntemdir. Çene kemiğine yerleştirilerek uygulanan ve uygulamasına özel malzemelerden elde edilen, diş kökü uygulamasıdır. İmplant diş tedavi uygulaması, yapay diş kökü uygulamasıdır.

İMPLANT MARKASI VE MALZEMELERİ NASIL SEÇİLİR?

Hem görsel açıdan uyum ve güzellik sunması hem de fonksiyonel olması için, uygulama yöntemi ve kullanılacak malzeme önemlidir. İmplant markaları, kişisel uygulamalarda önemli olduğu gibi, hekim ve ağız yapısı başarıyı belirleyen ek kriterlerdir. Diş köklerinin ölçü ve ebatları, çap ve diş tasarımı, uygulama başarısını belirlemektedir.

Çene yapısı, kemik yapısı ve durumu, diş hekimin pratik ve tecrübesi ile tedavi merkezinin niteliklere uygun olması hem önemli hem de gereklidir. Sterilizasyon ortam ve tıbbi gereçler için gereklilik gösterir. İmplant markası seçilirken; hastanın kemik yapısı, uygulanacak diş sayısı, ölçüler ve doktor tecrübesine bakılarak tercih ve uygulama gerçekleştirilir.

İMPLANT FİYATLARI NASIL BELİRLENİR?

Global piyasalarda yüzlerce markanın çeşitliliği görülmektedir. İnsanların estetiğe ve görsel güzelliğe önem vermeleri, sağlıklı gülüşler sunma istekleri ve ağız- diş sağlığının en ideal uygulamalarından biri olması neticesiyle, birçok firma implant üretimine ağırlık vermektedir. 700 üzerinde marka ile geniş kapsamlı seçenekler sunan implant tedavi yönteminde fiyatlar; marka fiyatlarına ve döviz endekslerine göre belirlenir.

Tasarım ve dizayn konusunda ise 100 üzerinde seçenek sunuluyor. Muayene sırasında belirlenen diş dizaynı ve yapılacak uygulamaya göre fiyat belirlemesi yapılır. Diş hekiminin deneyimi, hasta için en ideal diş dizaynı, kemik durumu ve markanın fiyatlarına göre belirleme yapılır.

KİMLERE İMPLANT UYGULANABİLİR?

İmplant uygulamaları vidalı sistem şeklinde üretilir. Alt kısmında bulunan vidaları, ağız ve çene yapısına uygun olmalıdır. Eksik dişlerin tamamlanması için uygulanan yöntemde, çene yapısının vidayı kabul edecek şekilde olması gereklidir. Diş etlerinin sağlıklı, çene kemiği durumunun iyi durumda olması gereklidir. Herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın, genel sağlık durumu ve ağız sağlık durumu iyi olan herkese uygulama yapılabilir.

İMPLANT UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Öncelikle vida yerleştirme işlemi yapılır. Diş etleri ve kemik yapısı ile vidaların bütünlüğü sağlandığı zaman üzerine yapay diş eklemesi yapılır. Osteointegration adı verilen birleşme sağlandığı zaman diş protezleri takılabilir. 3 ila 6 ay arasında süren kemik ve implant bütünleşmesi, iyileşme sürecinde geçici protez ardından gerçek protez takılarak uygulanır.

İMPLANT MUAYENESİNDE NELER YAPILIR?

Ağız ve çene yapısı kontrol edilerek, kemik durumu, hastanın genel sağlık durumuna bakılır. İlk muayene ardından implant yerleştirme uygulamalarında, periyodik dönemlerde diş etleri ve vidaların bütünleşmesi kontrol edilir. Gerekli durumlarda tahliller yapılır, ağız içi sağlığının devamı için kontrol ve pansumanlar yapılır. Muayeneler sırasında diş bakımları yapılır. Eskişehir implant uygulamalarında, çeşitli röntgenler çekilmekte ve dizaynın tam manasıyla yapılması için model çıkarılması işlemleri yapılır. Diyabet hastaları için muayenelerde proses uygulaması yapılır.

  • implant Tedavisi
  • Porselen Kaplama
  • Zirkonyum
  • Diş Protezi
  • Diş Teli ortodonti
  • Pedodonti
  • Kanal Tedavisi
  • Diş Çekimi
  • Diş Dolgusu