Diş Teli Ortodonti

DİŞ TELİ ORTODONTİ

DİŞ TELİ ORTODONTİ

Ortodonti diş hekimliğinin dalıdır ve yanlış konumlanmış dişleri ve çeneleri düzeltir. Dişlerin düzgün olması sadece görsel açıdan değil, sağlık açısından da zararlıdır. Çarpık dişleri ve olması gereken şekilde birbirine uymayan dişleri temiz tutmak daha zordur, diş çürümesi ve periodontal hastalık nedeniyle erken kaybedilme riski altındadır ve baş ağrısına, TMJ sendromuna, omuz ve sırt ağrısına ve boyun ağrısına neden olabilen çiğneme kaslarında ekstra deformeye sebep olur.

Ortodontik tedavinin yararları arasında daha sağlıklı bir ağız, daha hoş bir görünüm ve muhtemelen ömür boyu sağlıklı olacak dişler bulunur.

ORTODONTİ İHTİYACIM OLURSA NASIL ANLARIM?

Ortodontiden faydalanıp yararlanamayacağınızı sadece diş hekiminiz veya ortodontistiniz belirleyebilir. Tıbbi ve diş sağlığı ile ilgili eksiksiz bir geçmişin, klinik muayenenin, dişlerin alçı modellerinin ve özel röntgen filmlerinin ve fotoğrafların, ortodontist veya diş hekiminin ortodontiklerin önerilip önerilmediğine karar verebilir ve doğru bir tedavi planı geliştirebilirsiniz.

AŞAĞIDAKİLERDEN HERHANGİ BİRİNE SAHİPSENİZ, DİŞ TELİ TEDAVİSİ İÇİN ADAY OLABİLİRSİNİZ:

  • Üst alt dişler bazen alt dişlerin üstünden (ileriye doğru) ileriye doğru uzandıkları yerde, bazen "kama dişleri" olarak adlandırılan onun üzerindeyse.
  • Alt dişlerin çok ileri ya da üst dişlerin çok uzak olduğu bir "bulldog" görünümü
  • Normal ısırırken üst dişler alt dişlerin önünde hafif aşağı inmiyorsa
  • Açık dişler- arka dişler birlikte ısırıldığında ön ve / veya yan dişlerin ısırma yüzeyleri arasındaki boşluk
  • Yanlış yerleştirilmiş orta hat- üst ön dişlerinizin merkezi alt ön dişlerinizin merkezi ile hizalanmadığında
  • Boşluk - dişler arasındaki boşlukla, eksik dişler varsa
  •  Kalabalık - diş kemerinin yerleştirilebilmesi için çok fazla diş olduğunda

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL ÇALIŞIR?

Dişleri hareket ettirmek, kasları yeniden toplamak ve çenelerin büyümesini etkilemek için hem sabit hem de çıkarılabilir birçok farklı cihaz kullanılır. Bu aletler dişlere ve çenelere hafif bir baskı uygulayarak çalışır. Probleminizin büyüklüğü, hangi ortodontik yaklaşımın en etkili olabileceğini belirleyecektir.

Sabit Aletler

Parantez - en yaygın sabit cihazlar, diş telleri, bantlar, teller ve / veya parantezlerden oluşur. Bantlar dişlerin veya dişin etrafına sabitlenir ve cihaz için ankraj olarak kullanılırken, köşebentler çoğunlukla dişin önüne yapıştırılır. Kemer telleri braketlerden geçirilir ve bantlara bağlanır. Kemer telinin sıkılması, dişlere gerginliği bastırır ve yavaş yavaş onları uygun pozisyonlarına getirir. Diş telleri genellikle birkaç ay içinde birkaç yıl içinde elde edilebilecek istenen sonuçları elde etmek için aylık olarak ayarlanır. Bugünün parantezleri daha küçük, daha hafif ve geçmişe oranla çok daha az metal gösterir. Çocuklar için parlak renkler ve birçok yetişkin tarafından tercih edilen net stilleri vardır.

Özel sabit cihazlar - başparmak emme veya dil itme kontrolü için kullanılır, bu aletler bantlara göre dişlere eklenir. Yemek sırasında çok rahatsız olduklarından, sadece son çare olarak kullanılmalıdır.

Sabit alan koruyucular - eğer bir bebek dişi erken kaybedilirse, kalıcı dişler patlayana kadar alanı açık tutmak için bir alan koruyucu kullanılır. Boşluğun yanındaki dişe bir bant tutturulur ve ağzın diğer tarafında dişe bir tel uzatılır.

Çıkarılabilir cihazlar şunları içerir:
Hizalayıcılar 
- yetişkinler için geleneksel parantezlere bir alternatif olarak, seri hizalayışılar, sabit aygıtların çalıştığı şekilde sadece metal teller ve braketler olmaksızın dişleri hareket ettirmek için artan sayıda ortodontist tarafından kullanılıyor. Hizalayışılar neredeyse görünmezdir ve yemek, fırçalama ve diş ipi kullanmak için çıkarılır.

Çıkarılabilir alan koruyucular - bu cihazlar sabit alan koruyucularla aynı işlevi görür. Çeneye takılan bir akrilik taban ile yapılırlar ve aralarındaki boşluğu korumak için belirli dişler arasında plastik veya tel dalları vardır.

Çene yeniden konumlandırma cihazları - splint olarak da adlandırılır, bu cihazlar üst ya da alt çene üzerine takılır ve çeneyi daha elverişli bir konumda kapatmaya yardımcı olur. Temporomandibular eklem hastalıkları (TMJ) için kullanılabilirler.

Dudak ve yanak tamponları - bunlar dudak veya yanakları dişlerden uzak tutmak için tasarlanmıştır. Dudak ve yanak kasları dişlere baskı uygulayabilir ve bu tamponlar bu baskıyı hafifletir.

Palatal genişletici - üst çenenin kemerini genişletmek için kullanılan bir cihaz. Ağzın çatısına oturan plastik bir levhadır. Levhaya vidalarla uygulanan dışa doğru basınç, eklemlerin kemikleri içindeki eklemleri uzunlamasına açmaya zorlar ve palatal alanı genişletir.

Çıkarılabilir tutucular - ağzın çatısına takılırsa, bu cihazlar dişlerin önceki pozisyonlarına kaymasını önler. Ayrıca başparmak emme önlemek için değiştirilebilir ve kullanılabilir.

Başlık - bu cihazla, başın arkasına kayış yerleştirilir ve öndeki metal tel veya bir yaya bağlanır. Başlık, üst çenenin büyümesini yavaşlatır ve ön dişleri geri çekilirken arkadaki dişleri tutar.